(Foto)ohlédnutí za Nocí s Andersenem

Zveřejněno: 4.4.2023

Z pátka 31. března na sobotu 1. dubna proběhl další ročník Noci s Andersenem. I v Bystrém.

Páteční program měl tři části.

V první, úvodní a nejkratší, jsme mezi jednadvacet dětí rozdali jednadvacet knížek, které cosi spojovalo. Děti si je měly důkladně prohlédnout a přijít na to, co mají společného. Mezi dětmi putovaly tituly jako Z deníku kocoura Modroočka, Děti z Bullerbynu, Štuclinka a Zachumlánek, Martínkova čítanka, Honzíkova cesta. Už víte, co měly společného? Děti na to přišly během chvíle. Všechny tyto knihy ilustrovala Helena Zmatlíková. Poté si je měly prohlédnout ještě jednou a přijít na to, proč si připomeneme právě Helenu Zmatlíkovou. Na zadních deskách jedné z knih objevily autorčin medailonek, ze kterého zjistily, že se narodila v r. 1923. Velmi rychle jim došlo, že by letos slavila sté narozeniny.

Druhá část programu byla věnována seznámení s knihou Putování za švestkovou vůní, jíž napsal Ludvík Aškenázy a ilustrovala – ano, Helena Zmatlíková. Jde o milý příběh o skřítkovi Pitrýskovi, kterému není dobře tam, kde je – v pohádkové knížce, a tak z ní vyskočí a vydává se do světa hledat spřízněné duše, další skřítky. Přece jen skřítkovi nejlépe (po)rozumí skřítek. Jenomže najít skřítky není jen tak. Pitrýsek v rámci hledání spřízněných duší zažije mnohé – najde a ztratí přítele, nějakou dobu účinkuje v Pražském divadle pro děti a mládež, zjistí, že se umí rozzářit modrou září, náhodou se seznámí s partou svérázných loutek, octne se v Africe, potom v Dánsku, navštíví říší skřítků, aby zjistil, že nejšťastnější byl, když byl s princeznou Pipinou.

Dnešní generace dětí Pitrýska neznají, děti, které se zúčastnily Noci s Andersenem, mezi nimi budou – v tomto směru – bílými vránami. S Pitrýskovým příběhem se seznámily tak, že plnily tematické úkoly. Co kapitola, to úkol. Dítě, které si vytáhlo úkol ke kapitole, v níž se Pitrýsek seznámil s panem Srdcem, mělo za úkol připít si s ním a uhodnout, čím si připili. Že měl pan Srdce hluboko do kapsy, připili si – lákem z okurek. Další děti měly za úkol např. vyfouknout několik parádních mýdlových bublin, nést na svých bedrech všechnu tíhu světa atp. Při vymýšlení úkolů jsme musely projevit nemalou míru kreativity. Říct „nes na svých bedrech všechnu tíhu světa“ se snadněji řekne, než provede. Ale nejefektivnějšími řešeními bývají ta nejjednodušší, a tak jsme sáhli po papíru, napsali na něj „všechna tíha světa“ a Vilmě, která si tento úkol vylosovala, ho přilepili na záda. Vilma pak třikrát v předklonu obešla knihovnu a bylo. V této části programu jsme se nemálo nasmáli.

Následovala večeře a nemilé překvapení. Venku začala bouřka. Některé děti se trochu bály, my pořadatelé jsme měli nahnáno, že budeme muset zrušit další program, ale nakonec vše dobře dopadlo. Než jsme se dobrali toho, jak bude program pokračovat, bylo po bouřce.

Některé informace jsme dětem naservírovali na zlatém podnose, jiné si musely zjistit. Např. tu, kam se vydáme na výlet. Opět jsme dětem rozdali knihy, se kterými jsme pracovali v úvodu, a opět jsme je požádali, aby si je prohlédly. Správná odpověď na sebe nenechala dlouho čekat – kdosi začal křičet „na Svojanov“. Měl pravdu, ale musel si obhájit. Následovala totiž otázka „Proč myslíš?“. Odpověď „Protože se tam odehrává děj knihy Tajemný hrad Svojanov“ byla více než přesvědčivá.

Knihu Tajemný hrad Svojanov znalo o poznání více dětí než knihu Putování za švestkovou vůní, přesto jsme si připomněli, o čem je. Děj knihy jsme předem sepsali, rozdělili do dvaceti vět, očíslovali je, rozstříhali a připravili do klobouku, ze kterého jsme vystěhovali Boba a Bobka. Děti si pak z klobouku vytáhly po lístečku a v pořadí od 1 do 20 věty přečetly. Procvičily se ve čtení a osvěžily si tak děj knihy. Potřebné znalosti jsme měli, na ven jsme se oblékli během chvíle a mohli jsme vyrazit. U radnice na nás už čekaly dva mikrobusy.

Po příjezdu na hrad nás ale čekalo nemilé překvapení. Brány byly zamčené a nikde nikdo. Po chvíli se objevil pan průvodce, který nám sdělil, že máme smůlu, že klíčky od hradu ukradli skřítci mezulíni. Vzdát jsme se nehodlali a přelézat hradby se nám nechtělo, tak jsme dali hlavy dohromady a domluvili jsme se, že se pokusíme skřítky přesvědčit, aby klíče vrátili. Náhodou jsme s sebou měli med, který mají mezulíni tuze rádi, a pan průvodce lucernu, jíž mohl označit vchod do podzemní chodby, ve které mají svojanovští skřítci původem z Afriky přebývat. Shodli jsme se na tom, že skřítci jistě jsou plaší, že děti půjdou max. ve dvojici.

Realita byla nakonec trochu jiná. Většina dětí se tak trochu, nebo i tak trochu víc bála. Za skřítky se vypravovaly trojice, někdy i čtveřice. Ale všichni prosili či hrozili a … zbaštili po lžičce medu. S mezulíny to ale nehnulo. Klíčky vydaly až potom, co jim „zazpívala“ sama knihovnice. Moc jí to nejde a mezulíni mají absolutní hudební sluch. Než by její „zpěv“ poslouchali o minutku déle, klíče vydali. Na hrad jsme se nakonec dostali, ale prohlídku jsme vypustili. Malou chvíli poté, co jsme přišli na nádvoří, se nám totiž zjevil pan Hamrlík. Bohužel či bohudík bez ohnivé svině. Vysvětlil nám, jak k ní přišel, a vyvrátil tak pomluvy, které o něm kolují. Potom následovalo hledání odměn za pomoc ve věci ukradených klíčů.

Odměnu pro děti připravil pan průvodce a že jim chtěl dopřát nějaké to dobrodrůžo na tajemném hradě Svojanově, rozdělil ji do dvou truhliček a ukryl jako by šlo o poklad. Děti je musely najít. Hravě si s tím poradily a jejich obsah jim udělal radost. A to se s ním na hradě seznámily jen letmo. Jedna z truhliček totiž skrývala tajemný pytlíček, jehož obsah jsme měli odtajnit až druhý den ráno. Měli jsme trochu obavy, zda děti nebudou protestovat, ale zřejmě byly tak unavené, že na to neměly sílu. Nemuseli jsme je ani nahánět do spacáků a napomínat, aby nebrebentily. Jak ulehly, zhasli jsme světlo a dali jsme se do čtení na „dobrou“ noc a opět jsme se ocitli na tajemném Svojanově. Povím vám, byl to zvláštní zážitek – po všem, co jsme na hradě toho večera zažili. To, co jsem četla, mi ožívalo před očima. Měla jsem strach, aby to děti neměly stejně a neměly z toho divoké sny. Naštěstí zbytečně. Většina dětí spala jako Šípkové Růženky. Heřmánkový čaj jsem v průběhu noci vařila jen dvakrát.

Ráno jsme se společně nasnídali, sdělili jsme si své dojmy z hradu, řekli jsme si, co se komu (ne)líbilo, sbalili si věci a rozdělili jsme si odměny. Kromě památeční pohlednice děti dostaly záložku s obrázkem tajemného hradu Svojanova, nějaké ty sladkosti a po českém granátů, který jsme vylovili z tajemného pytlíčku a přemístili do pidiobálky tak, aby se dětem někam nezakutálel. Z granátů děti měly velkou radost, protože si den před tím vyzkoušely jak snadné/těžké je takový granát najít.

Věřím, že na Noc s Andersenem, v rámci které jsme navštívili hrad Svojanov, si děti vzpomenou i jako dospělí, a závěrem děkuji všem, kteří mi pomohli s přípravou a realizací této prima akce na podporu dětského čtenářství. Zejména děkuji Sauerovým za zajištění dopravy na hrad, panu kastelánovi a Vláďovi Velešíkovi, kteří přistoupili na naši hru „na ukradené klíče“ a ve všem nám vyšli vstříc, a panu Staňovi, který kývl na „noční“ focení. 

 

Podpořte dobrou věc, podepište petici Za příspěvek na léčbu celiakie

Zveřejněno: 14.6.2023

O Noci kostelů se mě jeden z návštěvníků zeptal, zda bych nechtěla podepsat petici Za příspěvek na léčbu celiakie. Podepsala jsem, protože vím – naštěstí jen z druhé ruky – jak dokáže znepříjemnit ...
Zobrazit celé

Zprostředkování MVS zpoplatněno paušální částkou

Zveřejněno: 2.1.2023

Milí čtenáři, řada z vás využívá meziknihovní výpůjční služby. Zprostředkování MVS vás dosud stálo pouze poštovné. Od 1. 1. 2023 bude zpoplatněno paušální částkou. Jedna zásilka vás vyjde na 80 Kč (p...
Zobrazit celé