Spolky (čtou) dětem

Zveřejněno: 7.9.2022

Jako z nebe nespadl učený, nespadl z něj ani čtenář. Naučit se číst je jedna věc, rozumět tomu, co čteme, je věc druhá. Můžeme rozumět tomu, co čteme, ale když nás to nebaví, tak nás to nebaví. Ve čtení buď zálibu máme, nebo nemáme, ale … odkývat druhákovi, třeťákovi, že ho čtení nebaví dost dobře nejde. Možná by ho totiž bavilo. Kdyby zvládl techniku čtení.

Se čtením se to má jako s fotbalem či hrou na klavír – aby dětem šlo, musí poctivě trénovat, pravidelně číst. Dospělí by jim měli být a zpravidla jsou nápomocní – učitelé tím, že je seznámí s různými metodami čtení, rodiče tím, že si na ně udělají čas a nechají si od nich deset minut denně číst, ale trénovat za ně nemůžou. To je na dětech. Pro méně motivované děti to může být problém. Čtěte si, když vám to nejde, když jednu větu koktáte pět minut! To otráví! A čtení pak nebaví.

Aby si děti čtení nezprotivily, je dobré spojit jej s něčím příjemným. Společné čtení v knihovně, v rámci kterého se děti potkají s kamarády, plní různé úkoly, hrají hry atd. je docela jiné než čtení z povinnosti. Naposledy jsme se o tom přesvědčili v březnu, kdy jsme čtení dětem pořádali týden, co týden. Scházelo se nás tolik, že nám knihovna byla malá, že jsme museli uchýlit do sálu v podkroví. Řadě dětí bylo líto, že čtení nebudou probíhat i nadále.

Pořádat čtení dětem každý týden je nad naše možnosti, ale … březnová čtení jistě zopakujeme a do té doby nabízíme čtení každé první úterý v měsíci. A to ne ledajaké! Každý měsíc se čtení a následného programu ujme jeden z místních spolků. Cílem je přiblížit dětem činnost spolků a předvést jim, co takový rybář, myslivec či fotbalista může či dokonce musí umět, a nechat je, aby si to vyzkoušely. Dílčím cílem či cílem uvedeným drobným písmem pod čarou, chcete-li, je ukázat dětem, že čtení se s dalšími koníčky nevylučuje. Pohádky budou vybrané na míru tak, aby korespondovaly se zaměřením spolku a nebudou chybět ani otázky ověřující, jak pozorně děti poslouchaly a zda tomu, co slyšely, rozuměly. Zkrátka, co se čtení týče, vše zůstává při starém.

Teď už ale k tomu, kdy se na koho můžete těšit.

6. září – zahrádkáři
4. října – včelaři
8. listopadu – rybáři
6. prosince – myslivci
3. ledna – hasiči
7. února – fotbalisti

Čtení budou probíhat, nebude-li avizována jiná doba, jiné místo, od 18 hod. v podkroví Multifunkčního domu.

Co se týče toho, jak starým dětem je akce určena. Rozhodující není věk, ale to, zda dítě vydrží poslouchat pohádku. Přítomnost rodičů je vítána, u dětí předškolního věku vyžadována.

Ptáci a jejich svět

Zveřejněno: 4.11.2022

V knihovně je k vidění výstava fotografií "Ptáci a jejich svět". Přijďte se podívat. Stojí to za to! Autorkou fotografií je brněnská výtvarnice Jitka Havlová. Výstavu si můžete prohlédnout v otvírac...
Zobrazit celé