Odložit/rezervovat knihu

Zveřejněno: 12.10.2022

Milí čtenáři,
chcete si prostřednictvím on-line katalogu odložit nebo zamluvit (rezervovat) knih/hy a nevíte, jak na to?
Zkuste postupovat podle návodu, který najdete, stejně jako dokument s ilustračními obrázky, níže.
To, co je na obrázcích podstatné, najdete buď ve žlutém nebo červeném rámečku.

1. Otevřete si náš web - knihovna.bystre.cz
    /pokud tyto řádky čtete na něm, pak jste tento krok již zvládli/

2. Přihlaste se do svého čtenářského konta (obr. 1, 2)
    Číslo čtenáře nebo e-mail: číslo, pod kterým jste v knihovně registrovaní, najdete ho na svém čtenářském průkazu
    PIN (heslo): číslice odpovídající Vašemu datu narození ve tvaru rrmmdd
    př.: čtenář, který se narodil 1. dubna 1973, by se přihlašoval pod pinem 730401

3. Vyhledejte si knihu

• Pokud Vás zajímá konkrétní kniha, vyhledávejte buď podle názvu nebo autora. Pokud nechcete aby se Vám ve výsledcích vyhledávání zobrazovali e-knihy (obr. 3), přepněte na Kombinované vyhledávání a zvolte typ dokumentu "Knihy" (obr. 4). I zde lze vyhledávat dle názvu, jména autora. A řady dalších kritérií
  • Pokud si chcete něco půjčit, ale nevíte co, pak vyzkoušejte vyhledávání podle klíčových slov, např. podle těchto: romány pro ženy, detektivní romány, thrillery, historické romány, české prózy, povídky, životopisy, cestopisy, psychologie, nebo si projděte "Novinky" (obr. 5)

4. Vyberte si

5. Ověřte si dostupnost vybrané knihy a podle toho, zda je nebo není momentálně k mání si ji buď odložte z poličky nebo zarezervujte

• Pokud je pod knihou napsáno "Dostupné", můžete si ji nechat odložit z poličky, a to tak, že kliknete na "Získat" a následně "Odložit z poličky" - najdete ve žlutém políčku vpravo pod záznamem (obr. 6)
  • Pokud je pod knihou napsáno "Vypůjčené", můžete si ji zarezervovat, a to tak, že kliknete na "Získat" a následně na "Rezervovat" (obr. 7)

Knihu/hy si neodložíte/nezarezervujete, pokud nemáte platnou registraci (obr. 8 a 9)
Platnost registrace obnovíte uhrazením registračního poplatku (děti do 15 let 50 Kč / dospělí 100 Kč / senioři 70+ zdarma). Pokud vám knihy nejdou z důvodu neplatné registrace odložit/zarezervovat, zavolejte nám - 468 008 162 (pevná), 774 841 640 (mobil). Registraci vám prodloužíme s tím, že registrační poplatek uhradíte, až přijdete příště.